Siirt Fıstığı

Siirt Fıstığı


      SİİRT FISTIĞININ GENEL ÖZELLİKLERİ   

Siirt Fıstığı Siirt ili ve çevresinde yetişmektedir. Bölgede yetişen diğer fıstık türlerine göre Siirt Fıstığı, hem fiziksel olarak hem de lezzet bakımından diğerlerinden farklıdır. Siirt Fıstığını bu kadar lezzetli ve ayrıcalıklı kılan, Siirt yöresinin iklimi ve doğasıdır. Fıstık genellikle sıcak ve kuru iklimi sevmektedir. Siirt’in nem oranı diğer illere göre daha az olduğundan dolayı Siirt Fıstığının arzuladığı ortam oluşmaktadır. Bu lezzetin oluşmasında ayrıca Siirt ilinin toprak yapısının ve ortalama yüksekliğinin de payı vardır.

Siirt Fıstığı özellikle tanelerinin büyüklüğü ve fıstığın ağzının kendiliğinden açılması yani doğal açıklık oranının (%80 civarında) daha yüksek olmasıyla diğer fıstık türlerinden fiziksel olarak ayrılmaktadır.

Yeşil altın olarak da adlandırılan Siirt Fıstığı, Siirt’te ve bölgede ekonominin temel taşlarından biridir. Eylül ayında hasadı yapılan Siirt Fıstığı, oluşturduğu ticari canlılıkla bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Siirt Fıstığının Besin İçeriği

Zengin protein içeriğinin yanı sıra Siirt Fıstığı A, B, B1, B6, C ve E vitaminlerine sahip bir besin deposudur. Ayrıca yüksek oranda demir, kalsiyum ve fosfor gibi vitaminler ile beraber çeşitli antioksidanlar içermektedir.  

Siirt Fıstığının Faydaları

Kavrulmuş olarak günlük tüketilen Siirt Fıstığının kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL’yi %12 oranında düşürmekte olduğu ve aynı zamanda kan glikozunu da %10 oranında düşürerek şeker hastalığına karşı koruyucu özelliği olduğu tespit edilmiştir. Zengin demir, kalsiyum ve B vitamini içermesi sayesinde kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Yüksek antioksidan oranı ile bazı kanser türlerine de iyi geldiği saptanmıştır. Ayrıca içerdiği fosfor ve kalsiyum ile kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olmakla beraber, ağız ve diş sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. Düşük yağ oranı sayesinde kilo aldırmamaktadır.

Siirt Fıstığı muhtevasındaki besin öğelerinin sayısının ve çeşidinin bir hayli fazla olmasıyla komple bir besindir. Bu özelliğiyle bir insanın gün içinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi de sağlayabilmektedir.

Tamamıyla Bilgi Amaçlıdır.