BASIN AÇIKLAMASI

Basın Açıklaması

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız ve Vali Vekili Zihni Yıldızhan, yönetim kurulu üyelerimiz Tarım ve Orman İl Müdürü  Ergün Demirhan, Erol Avcı ve Tesis Müdürümüz Sinan Çelikle birlikte tesiste bir basın toplantısı düzenleyerek çalışmalar hakkında bilgi verdi.


Ürün toplama işlemine başlanılan bu günlerde hem fıstık satın alma ve hem de işleme konularında tüm hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Yıldızhan, üreticilerin  gelecek yılları düşünerek, ürününü tesiste işlemesini ve ürün satarken de burayı tercih etmesinin uzun  vadede kendileri lehine olacağını belirtti.

Geçen yıl hizmete giren tesisteki makine ekipmanını güçlendirdiklerini belirten “Vizyonumuz tescilli bir ürün olan Siirt Fıstığının uluslararası alanda ticaretini yapmak ve Siirt Fıstığının marka değerini arttırmaktır. Bu yolla da Siirt turizmine katkı yapmayı da amaçlıyoruz. Bu arada yok denecek kadar olan Siirt fıstığı ihracatını arttırmaktır. Fıstık üretiminde ülkemiz üçüncü sıradadır. Fıstık piyasasını belirleyen Amerika ve İran’la rekabet edebilmek adına fıstık fiyatlarını makul tutmaya çalışacağız.”dedi.

Fıstık fiyatları konusundaki bir soru üzerine Antep fıstığının bu ilde 45- 47 aralığında satıldığını belirten  Yıldızhan şöyle dedi” Siirt fıstığı kalitesine göre 50 ile 60 Tl arasında satılmasını öngörüyoruz. Bizim burada borsamız yok. İlerleyen dönemlerde borsamız olması için çalışmalar yapıyoruz .Üreticilerin bu anlamda zarar etmeyecekleri rakam.Dünya borsalarında fıstık 51.5 Tl arasında alıcı buluyor.Kar dağıtmıyoruz, ancak ileriki dönemlerde kara geçtiğimizde elde ettiğimiz karı yine fıstık üretimine dağıtacağız.Fıstık alanlarının arttırılmasına korunmasına yönelik çalışmalar yapacağız. Fistalora adı altında markamızı oluşturduk. Amacımız Siirt fıstığını bütün dünyada tanıtmaktır.”

Fıstık Tesisinin İl Özel İdare Genel Sekreterliği ve Fıstıkçılar Birliğine ait olduğunu hatırlatan Yıldızhan “Üreticimiz burada kendisi için kurulan bir tesis olduğunu ve buranın başarısının kendisine kar olarak döneceğini bilsin. Bu tesis tek vardiya ve 21 kişi ile değil iki üç vardiya ve daha çok kişiyle çalışsın. Üreticimiz her zaman karşısında bulabileceği devlet garantili olun bu kurumu tercih etsin. İleri ki yıllarda Antep fıstığı ve diğer kuru yemişleri de bu tesiste işleyeceğiz. ” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün fıstıkçılık alanlarının arttırılmasına yönelik çalışmalar yaptığını belirten Yıldızhan İl Müdürü Ergün Demirhan'a teşekkür etti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhanda Siirt fıstığı türünün ülke genelinde tanınmaya aranılmaya başlandığını belirterek “Bizim fıstığımız artık ülke genelinde marketlerde ve kuruyemişçilerde  aranılan bir ürün oldu.Kalitemiz Amerikanın Kaliforniya ve İran fıstığından çok daha kalitelidir.Fıstığımızın tanınırlılığını sağladığımız takdirde fiyatımız bu iki çeşitten çok daha yukarıda olacaktır.Çünkü özellikle Avrupalı için kalitenin bir bedeli yoktur.Kaliteli mala istenilen fiyatı verir.”Dedi.

Tesis Müdürü Sinan Çelikte fıstığını işlemek isteyen üreticileri beklediklerini ve sezonda  sürekli çalıştıklarını belirtti. Fiyatlar konusunda bilgi veren Çelik “kavlatma bedeli olarak 0.35, kurutma için 0.80, çıtlak ayırma için 0.75, kavurma için 1, kırma için 1.5 ve boyutlandırma içinde 0.50 TL ücret alındığını açıkladı.